אל דף הבית של אופטימום משאבי אנוש  


ריכזנו תשובות בהקשר לתנאי שכר בכלל ובצפון בפרט

טבעי לצפות שמהנדס יהיה מעוניין לבצע אופטימיזציה של השכר אותו הוא מקבל. אך חשוב לקחת את נושא השכר כמרכיב אחד במכלול הגורמים לשביעות רצון ממקום העבודה. ישנם פרמטרים שונים שבגללם אנו מוצאים עובדים הפונים לאופטימום וחשוב לציין שבדרך-כלל השכר אינו המניע לחיפוש עבודה. בין הסיבות העיקריות לשינוי שמציינים מועמדים, אנו מוצאים:
סביבה אנושית: חוסר הערכה או יחסי עבודה עכורים עם קולגות ומנהלים. ירידת מורל עקב עזיבת עובדים את החברה. רצון להחליף את הסביבה האנושית – לפגוש אנשים חדשים.
תרבות ארגונית: סביבת עבודה בירוקרטית הכוללת חוסר מיקוד במשימות ותהליכי קבלת החלטות מסורבלים. עודף פוליטיקה ארגונית המשפיעה על החלטות המתקבלות בחברה ללא הגיון עיסקי.
ביטחון תעסוקתי: חשש מפיטורין עקב ירידה בהכנסות החברה, סגירת פרויקט, העברת תפקידים לחוץ-לארץ. אוירה מלחיצה הכוללת דרישה לשעות עבודה ארוכות, ביצוע הערכה תקופתית שכוללת פיטורי עובדים בעלי ציונים נמוכים או מבוגרים.
התפתחות מקצועית טכנית: רצון ללמוד ולעסוק בטכנולוגיות חדשות יותר וכלים חדשים, פרויקט שנכנס למצב שבו לא מתבצע פיתוח פעיל של מוצר חדש, אלא עובדים על שינויים, הורדת עלויות או העברה לייצור של מוצרים ישנים. פרויקט המתבצע באופן לא-יעיל עקב ניהול לא טוב או
NIH (פיתוח פנימי של טכנולוגיות ומוצרים זמינים).
קידום: ניסיון העובד להגדלת סמכויות ותחומי אחריות, או שינוי ארגוני המשפיע על מהות התפקיד. העדפת קולגה בקידום מקצועי או הבאת מנהל חיצוני במקום ביצוע ניוד פנימי.
אי-כיבוד סיכומים: שנעשו בעל-פה או בכתב עם העובד לגבי קידום מקצועי, שינוי תפקיד, שיפור בתנאי העבודה ואו השכר.
רצון לשינוי תפקיד: לתחום ניהולי ורטיקלי (ראש-צוות), רוחבי (ניהול פרויקט), הגדלת הקשר עם לקוחות ושוק, לחלופין חזרה לתפקיד יותר טכני או הפסקה של ניהול ישיר של אנשים.
שינוי תחום עיסוק: מעבר לחברה העוסקת באפליקציה, טכנולוגיה או שוק שונה.
שינוי סטאטוס של העובד או בן/בת הזוג: שינוי מקום המגורים או מיקום החברה והגדלת זמן הנסיעה לעבודה, תחילת או סיום לימודים, נישואין והגדלת המשפחה (פחות מתאים עם הדרישה לשעות עבודה ארוכות או לנסיעות תכופות לחו"ל), נסיעה לחופשה לטיול ארוך בחו"ל ושלל סיבות אישיות ומשפחתיות שאינן נוגעות לחברה.

יש להבין ששכר הוא תוצאה של משוואה בת פרמטרים רבים. חברות רבות, בייחוד המעסיקים הגדולים, עושים שימוש בסקרי שכר הנערכים ע"י חברות שזה תחום התמחותם. סקרי שכר אלה, אינם מתפרסמים ברשת או בעיתונים והם מקיפים ומפורטים במידה ניכרת מטבלאות השכר המצויים באתרי אינטרנט. סקרי השכר מפרטים עבור כל תת-תחום מקצועי ושנות ותק מקצועי, את עקומת ההתפלגות הנורמלית של השכר הנהוג. למעשה, כל מעסיק הרוכש סקרי שכר, מחליט על האחוזון בעקומת הפעמון שבו תמוקם חברתו. מכאן נגזר השכר עבור כל עובד כפונקצייה של תחום עיסוקו והוותק המקצועי שלו. בפועל יש דרגות חופש, הנותנות למנהלים בשיתוף עם יחידת משאבי האנוש, גמישות בקביעת השכר לכל עובד ספציפי. מתוך האמור לעיל, עולה שאין הכרח שמקום המשלם שכר גבוה, יהיה מקום בו שביעות הרצון של העובד תהיה מירבית. עדיין יש קורלציה חיובית בין רמת השכר שקובעת חברה לבין יכולתה למשוך עובדים עם רמה מקצועית גבוהה.

חבילת השכר מכילה פרמטרים נוספים שהשפעתם על השכר היא לרוב משנית ובדרך-כלל פרמטרים אלה נקבעים כחלק ממדיניות השכר של כל חברה ואין למועמד הרבה אפשרות לשנות אותם כחלק מהמשא ומתן על השכר. מרכיבים אלה כוללים:
תחבורה: רכב ליסינג או רכב חברה. לחלופין זכאות להסעות, כרטיס חופשי-חודשי או פסקל לכביש 6. לגבי רכבי ליסינג, חברות רבות משקפות אל העובדים את התנאים שבהן מתקבלים הרכבים. רכבי ליסינג נלקחים בדרך-כלל בחוזים בני שלוש שנים (או יותר) עם תשלום המשתנה לפי הקילומטרז' המבוצע ע"י כלל רכבי החברה. ישנן חברות המגבילות את הקילומטרז' בעבורו הן משלמות את עלות הדלק. בשורה התחתונה, כיום רכב מקבוצה 2 (פורד-מזדה עם מנוע 1600 סמ"ק) מוריד ממשכורת הברוטו בדרך-כלל כ- 3,500 ₪ +/- 500 ₪ (ישנן חברות מועטות בהן הסכום עבור רכב ליסינג הוא נמוך יותר). למהנדסים האופנתיים,
לאחרונה ניכרת בארצות-הברית עדיפות מספרית במכירות רכבים חדשים לצבע לבן לעומת צבע כסוף וזו המגמה גם במסירות רכבים חדשים באירופה.
טלפון נייד:
מדובר בהטבה שהמשמעות הכספית שלה היא בדרך-כלל נמוכה.
תוכנית אופציות או משכורות בונוס: לגבי אופציות, הפרמטרים העיקרים הקובעים את האחוז שעובד יקבל, הם בכירות אירגונית ושלב ההצטרפות של העובד בחיי החברה. בחברות סטארט-אפ מדובר במימוש החלום לסגור חלק מהמשכנתא, אם החברה נמכרת או מונפקת. בחברות ציבוריות, הענקת אופציות שקולה לתוספת שכר המתרחשת במקרה של תוצאות עיסקיות טובות במידה והן משתקפות בבורסה. לחלופין יכולות להינתן משכורות בונוס המותנות כל שנה בתוצאות מסחריות טובות של החברה. בדרך-כלל, לא ישולמו הפרשות לקופות גמל בעבור הבונוסים.
ימי חופש: מרבית העובדים בהייטק לא מנצלים את מכסת ימי החופש שלהם ולכן בדרך-כלל המשמעות של תוספת ימי-חופש תבוא לידי ביטוי בעת פידיון ימי חופש.

קרן השתלמות והפרשה לפנסיה: ניתנים ע"י מרבית החברות, כאשר חלק מהחברות מפרישות כספים גם עבור אובדן כושר עבודה. ישנו פרמטר של אחוז השכר לגביו מחשבים את ההפרשות. בדרך-כלל ההפרשות לקופות הגמל מחושבות לפי שמונים או מאה אחוז מהשכר, לאחר ניכוי סכום השתתפות העובד ברכב הליסינג.
רווחה וצ'ופרים: החברות הגדולות בדרך-כלל מציעות לעובדים תנאים משופרים מעסקים שונים, לדוגמא: נופשים, מנוי לספרוטן, מופעים וקייטנות בהנחה, מעונות לילדי העובדים במתם, ביטוחים רפואיים משלימים מוזלים, טלפון סלולארי מוזל לבן-הזוג ועוד.

לאחרונה עם העלייה בביקוש לעובדים בההיטק, אנו מוצאים שמועמדים מנסים את מזלם בשיטת "המצליח" ומבקשים שכר הגבוה משמעותית מהשכר המקובל בשוק ההיטק בתפקיד אליו הם מתראיינים. הבעיה נוצרת כאשר מבקשים שכר החורג ב 3,000 ₪ ויותר מהגבול העליון של טווח השכר אותו החברה מבקשת לשלם. במקרה כזה תעדיף החברה לקחת עובד אחר שהגיע לקבוצה הסופית
של המרואיינים, מתוך מחשבה שגיוס עובד שמתפשר על שכרו, משול לגיוס עובד ממורמר. עובד שלא יהיה מרוצה מרגע-אפס ויעזוב במהרה את החברה לטובת הצעות שכר גבוהות יותר. מבחינת המועמד, קשה לדעת מה טווח השכר לו הוא יכול לצפות מכל חברה. לכן אנו מבקשים ממועמדים לשתף אותנו בשלבי המשא ומתן, כאשר אנו מנסים לגשר על הפערים בין ציפיות המועמד והחברה ולהביא למצב בו שני הצדדים מרוויחים.

מתוך צורך זה אנו מביאים להלן טבלת שכר בסיסית הנכונה בהתאם לניסיוננו לאזור הצפון (השכר כולל עלות רכב). יש לסכם, עם הסכומים הנתונים, את אחוזי ההעלאה וההורדה של השכר. למרות המצויין בטבלה להלן, ישנן חברות שהשכר בהן חורג (מעלה ומטה) מהמצויין בטבלה. הדבר נכון בייחוד לגבי שכר בכירים ובשכר בחברות קטנות מאד. בכל מקרה, אנו ממליצים למועמדים להתייעץ איתנו בנוגע לשכר עבור כל משרה ספציפית.

תחום

1-3 שנים

3-5 שנים

5+ שנים

הערות

++c# c

15.5

18.5

22

דרישה לדוט-נט

java/j2ee

15.5

20

21.5

שוק קטן בצפון

תוכנת זמן-אמת

17.5

22.5

24

יש מחסור ניכר במועמדים

בדיקות תוכנה

11.5

14

16.5

ניהול: מוסיף למעלה מ- 20%

אלגוריתמי אות ותמונה

17

21

24

עיבוד אותות – מהנדס אלק' יתרון

board/fpga ee

16

19.5

23

יתרון משמעותי ל- vhdl

vlsi front-end ee

18

22

25.5

verification -8%, circuit -5%

מכונות

12

14

17

דרישה למכלולים מדוייקים והינע

כתיבה טכנית

11

14

18

אנגלית שפת-אם - יתרון משמעותי

העלאה והורדה:

מיקום החברה

מתם חיפה: 0%

יקנעם: 5%-

גליל: 7%-15%- (גדל לפי המרחק ממתם)

עיסוק החברה

מיקור-חוץ/פרויקטים: 10%-

בטחוני: 5%-

מערכות: 0%

רכיבים או תוכנה גלובלי: 8%+

לימודים

בוגר: 5%-

מכללה: 5%-

טכניון: 3%+

מחשבים/אלק'/תוכנה בהצטיינות: 5%+


© כל הזכויות שמורות לאופטימום משאבי אנוש
אין להעתיק, לשכפל, להפיץ, לשווק או למסור לציבור כל חומר הנמצא באתר, או כל חלק ממנו בלא קבלת הסכמה מפורשת מראש ובכתב מאופטימום משאבי אנוש

דרושים - חיפוש משרות    מבצע הפניית חברים    מידע למחפשי עבודה    מידע על הצפון    jobs    כניסת חברות    אודות אופטימום

 

  חיפוש משרות
 
  מידע על הצפון
 
  מדריך לחיפוש עבודה
 
  employment
 
  כניסה למעסיקים
 
  אודות אופטימום
     
  חזור לראש העמוד